Elewacja drewniana – dom jednorodzinny pod Warszawą

Opis realizacji

Elewacja drewniana, profil Rhombus 27x32mm, Cedr WRC nieimpregnowany, układany wertykalnie, mocowanie niewidoczne. Łącznie 4500mb lameli.

Szczegóły realizacji
  • Inwestor: Inwestor Prywatny
  • Termin realizacji: 09.2012 do 10.2012
  • Architektura: Tomasz Melak
  • Typ: dom jednorodzinny pod Warszawą

Realizacja dotyczyła zewnętrznej fasady domu jednorodzinnego pod Warszawą. Ze względu na bliskie sąsiedztwo lasu i natury, w domu połączono styl nowoczesny z tradycyjnym i zastosowano drewniane, pionowe lamele, które dla uzyskania ciekawego, estetycznego efektu połączono z kamieniem oraz cegłą. Realizacja objęła wykonawstwo i montaż fragmentów fasady oraz zewnętrznych, przesuwnych okiennic.

Zewnętrzna elewacja drewniana domu jednorodzinnego pod Warszawą powstała z lameli cedrowych. Cedr, ze względu na to iż rośnie głównie w surowym klimacie podbiegunowym, jest drewnem bardzo stabilnym, o wysokiej odporności na czynniki atmosferyczne oraz korzystnych właściwościach termoizolacyjnych, które świetnie spisują się na fasadach różnego typu. Kolorystycznie, drewno cedrowe może przybierać barwę od beżowej do ciemnobrązowej. Cechuje go także zróżnicowanie kolorystyczne w obrębie jednej deski. Z czasem cedr zmienia kolor na srebrzystoszary. Zastosowanie cedru kanadyjskiego WRC na zewnętrznej fasadzie budynku pozwoliło uczynić kubaturę budynku wyjątkowo nowoczesną, a jednocześnie bardzo naturalną. Elewacja poprawiła w znaczącym stopniu izolację cieplną budynku oraz akustykę. Cedr posiada bowiem również doskonałe własności tłumienia i pochłaniania dźwięku.

W realizacji elewacji zewnętrznej domu jednorodzinnego pod Warszawą, deski ułożono pionowo, z mocowaniem ukrytym. Montaż profilu Rhombus, który zastosowano w realizacji fasady, umożliwia mocowanie desek elewacyjnych w sposób niewidoczny. Montaż elewacji drewnianej wykonano przy pomocy specjalnych, nierdzewnych "łączników", które zastąpiły tradycyjne wkręty.