Elewacje kompozytowe

Elewacje kompozytowe wykonane są z materiałów składających się z kilku rodzajów surowców trwale ze sobą połączonych. W panelach i płytach elewacyjnych z kompozytu jednym ze składników są włókna drewniane łączone z tworzywem sztucznym albo cementem. Ze względu na to, że dużą część kompozytu stanowi materiał naturalny, elewacje tego typu są ciekawą alternatywą dla tradycyjnych paneli z naturalnego drewna lub sztucznego sidingu. Kompozyt zapewnia trwałość stolarki PCV oraz wygląd prawdziwego drewna. Montaż elewacji kompozytowej to doskonałe rozwiązanie zarówno dla zwolenników naturalnych materiałów jak i tych preferujących surowce sztuczne.

Alucobond

 

Extrabond

 

Cechy elewacyjnych płyt kompozytowych

Płyty i deski elewacyjne z kompozytu stosowane na elewacjach zewnętrznych, poza naturalnym wyglądem drewna, mają cały szereg atutów. Co istotne, kompozytu nie trzeba konserwować co kilka lat, a jego estetycznym wyglądem można cieszyć przez długie lata użytkowania. Elewacje są trwałe i bardzo wytrzymałe, a także mniej wrażliwe na korozję biologiczną niż naturalne deski dlatego nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Kompozyt dzięki dodatkowi tworzyw sztucznych nie wypacza się ani nie skręca tak, jak naturalne drewno. Są też dużo bardziej odporne na uderzenia oraz działanie korników i innych owadów, a także grzybów i pleśni. Co więcej, na panelach i deskach elewacyjnych nie pojawiają się również zadry, a ich powierzchnia jest zazwyczaj bardziej jednolita niż w przypadku prawdziwych desek z drewna. Elewacje kompozytowe są również wyjątkowo funkcjonalne w użytkowaniu. Z tego powodu kompozyt wykorzystywany jest również jako materiał do wykonania tarasów - ich powierzchnia jest antypoślizgowa, co wpływa na bezpieczeństwo i komfort.

Cechy elewacyjnych płyt kompozytowych

Aby elewacja kompozytowa jak najdłużej utrzymała nieskazitelny wygląd, należy zadbać o staranny montaż. Deski, panele lub płyty elewacyjne przykręca się do stelaża, który musi być pewnie zamocowany do elementów konstrukcyjnych ściany. W przypadku elewacji kompozytowych montaż możliwy jest na płycie żelbetowej, powierzchni drewnianej lub stalowej, na bloczkach betonowych i innych powierzchniach.

Montaż wykończeniowych płyt elewacyjnych stosuje się z powodzeniem w budynkach mieszkalnych, biurowcach, centrach handlowych i rekreacyjnych, hotelach oraz jako element dekoracyjny w budynkach różnego typu.