Jatoba

Opis

Jatoba (zwana też Wiśnią Brazylijską) występuje na obszarach od połud. Meksyku, przez Centralną Amerykę, Indie, do północnych rejonów Brazylii, Boliwii i Peru. Biel świeżo ściętego drewna ma kolor szaro-biały, natomiast część twardzielowa posiada kolor łososiowy, do czerwonego i pomarańczowego, czasem drewno ciemnieje do koloru czerwono - brązowego z czytelnymi czarnymi smugami. Drewno to posiada piękną czerwono-brązową kolorystykę oraz charakteryzuje się dużą twardością i trwałością - jatoba jest bardzo gęstym i bardzo mocnym drewnem. Pod wpływem czynników atmosferycznych, promieniowania słonecznego i księżycowego, zanieczyszczenia atmosferycznego, pyłków roślin kolor pogłębia się do mahoniowego, czerwono-brązowego i patynuje się, możliwość występowania ciemnych plamek powstających w wyniku rozwoju drobnoustrojów i bakterii występujących w klimacie środkowo-europejskim. Bogata kolorystyka, ekstremalna twardość i trwałość, właściwe piękno czyni ten gatunek jednym z najbardziej popularnych egzotycznych gatunków drewna na świecie. Dzięki swoim właściwością, jest często stosowanym drewnem fasadowym.

Szczegóły

  • Występowanie: Ameryka Środkowa i Południowa, rejon Karaibów i Indii Zach.

Opis drewna

  • biel: wyraźny, różowawo - biały, bardzo szeroki ( 6 do 12 m)
  • twardziel: różowawo - brązowo - beżowy do czerwono - brązowego, czasem ozdobne prążki (różne kolory)
  • włókna: proste, czasem lekko splecione; możliwość odkształceń i pęknięć pod wpływem zmiany warunków atmosferycznych i wilgotności - vide skurcz styczny i promieniowy
  • tekstura: średnio widoczna
  • pozostałe cechy: zalecane olejowanie deck-u olejem lnianym lub olejem teakowym zwiększające dodatkowo jego odporność na zewnętrzne warunki atmosferyczne i opóźniające patynowanie się drewna; naturalną cechą, niestanowiącą o usterce i wadzie drewna są tzw. pin holes (otwory szpilkowe) oraz nieznaczne przebarwienia i drobne drzazgi; drewno, jako produkt naturalny, o anizotropowej budowie, w przeciwieństwie do towarów imitujących drewno, charakteryzuje się zróżnicowaną strukturą i kolorystyką w obrębie tego samego gatunku, a nawet partii gotowego produktu.

Charakterystyka techniczna

  • ciężar właściwy świeżego drewna (kg/m3): 1.100
  • ciężar właściwy przy 12 % (kg/ m3) średni: 850 - 1.000